Utrata włosów dla kobiety jest przykrym doświadczeniem. Gęste i piękne włosy to jeden z kobiecych atutów. Żal patrzeć, kiedy z głowy wypadają garściami pukle włosów.

Wypadanie włosów może wiązać się ze stresem, różnymi chorobami, źle dobraną dietą. Jeśli wypadanie włosów nasila się, a na głowie zauważalny jest przerzedzony przedziałek i prześwity, to mogą być to pierwsze objawy łysienia androgenowego u kobiet. O widocznym przerzedzeniu włosów na szczycie głowy decydują czynniki genetyczne i zwiększona wrażliwość mieszka włosowego na androgeny. Kobiety u których rozpoznano łysienie androgenowe borykają się także z podwyższonym poziomem androgenów (grupa hormonów płciowych, obejmująca testosteron, dihydrotestosteron, androstendion i dehydroepiandrostendion (DHEA)) oraz trądzikiem, nieregularnymi miesiączkami czy nadmiernym owłosieniem na innych częściach ciała i twarzy. To typowe objawy zespołu policystycznych jajników. Wypadanie włosów pojawia się również w okresie menopauzy.

Androgenowe łysienie to choroba mająca charakter postępujący. Pierwsze jej objawy mogą pojawić się u kobiet powyżej 30. roku życia. Zdarza się, że łysienie pojawia się u nastolatek, jednak zazwyczaj koło trzydziestki. W przypadku tej choroby u kobiet nigdy nie dochodzi do całkowitej utraty włosów. Szacunkowe dane mówią, że na tę przypadłość choruje od 10 do nawet 60% kobiet.

Łysienie u kobiet można podzielić na trzy fazy różniące się stopniem intensywności. Zauważane prześwity i rzadkie włosy na samym czubku głowy to faza pierwsza. W drugie fazie prześwit się rozszerza, a w trzeciej na samym wierzchołku głowy widoczna jest skóra.

Na leczenie androgenowego łysienia u kobiet wpływa wiele istotnych czynników. Lekarz rozmawiając z pacjentką powinien zwrócić szczególną uwagę na diagnostykę hormonalną. Ocenić intensywność i szybkość narastania objawów, wziąć pod uwagę regularność cyklu miesiączkowego, palenie papierosów czy przyjmowanie tabletek hormonalnych. W leczeniu stosuje się farmaceutyki działające miejscowo albo ogólnie, sprawdzają się tu preparaty, które wzmacniają cebulkę włosa. W leczeniu tego schorzenia stosowane są także terapie antyandrogenne oraz inhibitory 5α-reduktazy.

Pomocy trzeba szukać u specjalisty trychologa, który tylko i wyłącznie zajmuje się badaniem skóry głowy oraz włosami. Trycholog przeprowadzi dokładną analizę stanu skóry naszej głowy, cebulek włosowych, dobierze indywidualny sposób pielęgnacji włosów. Odwiedzając gabinet trychologa z przypadłością łysienia androgenowego zleci on nam szereg badań, które pomogą w dobrym zdiagnozowaniu choroby. Im szybciej udamy się do specjalisty, tym lepiej, ponieważ leczenie łysienia androgenowego jest bardziej skuteczne, im szybciej zostanie wdrożone. Chodzi o to, że miniaturyzacja mieszków włosowych jest tylko odwracalna do pewnego etapu.

Przy wyborze trychologa pamiętajmy o tym, żeby rozsądnie wybrać gabinet, w którym chcemy się leczyć. Sprawdźmy, czy ma on certyfikaty i odpowiednie szkolenia z zakresu trychologii. Trzeba to dobrze zweryfikować. W rozpaczy szukając rady i pomocy, możemy zostać wykorzystani finansowo przez jakiegoś oszusta, który może tylko zaszkodzić naszemu zdrowiu.