Wypadanie włosów, przerzedzanie się włosów na całej głowie lub tylko w niektórych miejscach, jest przyczyną stresu, złego samopoczucia i niskiej samooceny, najczęstszą przyczyną problemów z włosami jest łysienie androgenowe. Taki sposób łysienia dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiet w różnym wieku, panowie zauważają zakola natomiast panie dostrzegają uszczuplenie ilości włosów na czubku głowy. Naukowcy stwierdzili, że, androgenowe łysienie u mężczyzn obwarowane jest względami genetycznymi, ale zdarza się, że może być efektem chorób serca, prostaty i cukrzycy.

Kobiety podobnie obciążone mogą być genetycznie skłonnością do łysienia androgenowego lub z powodu borykania się z takimi chorobami jak policystyczne jajniki. Diagnozowaniem powodów wypadania włosów jest lekarz dermatolog- trycholog i to do takiego specjalisty powinny udać się osoby, które zauważyły u siebie niepokojące przerzedzanie się włosów. Lekarz przeprowadza badanie skóry głowy, badanie krwi z oznaczeniem konkretnych hormonów i na tej podstawie określa czy przyczyną problemu jest łysienie androgenowe czy na przykład anemia lub zaburzenia tarczycy.

W gabinecie lekarza dermatologa – trychologa pacjent poddawany jest testowi liczenia włosów, aby uzyskać informację o ilość cebulek w danej fazie wzrostu, innym sposobem osiągnięcia takich informacji jest badanie komputerowe, pozwalające na dokładniejszą ocenę mieszków włosowych. Potwierdzenie występowania łysienia typu androgenowego wymaga zastosowania odpowiedniej kuracji, którą ustala dla konkretnej osoby lekarz dermatolog – trycholog i może ona wiązać z :

  • Przyjmowaniem środków farmakologicznych, odmiennych u kobiet i u mężczyzn, leki pobudzają wzrost włosów i można stosować je przez długi okres czasu, specyfiki można wcierać w skórę głowy lub przyjmować doustnie tabletki, które ograniczają produkcję hormonu odpowiedzialnego za łysienie androgenowe.
  • Terapie trychotomiczne polegające na śródskórnym wstrzykiwaniu preparatów farmakologicznych stymulujących porost włosów, kuracje takie dostarczają mieszkom włosowym także naturalnych składników takich jak np. palma sabałowa.
  • Masowanie skóry i mieszków włosowych za pomocą specjalnej rolki z naniesionymi igłami, która podczas masażu skóry pobudza je i dostarcza zaleconych przez dermatologa środków, każdy pacjent ma dobieraną rolkę przez lekarza. Taki sposób walki z łysieniem poprawia ukrwienie skóry i można zauważyć poprawę stosowanej kuracji.
  • Przeszczep włosów najbardziej radykalne uzupełnianie braków, polegające na przeszczepianiu zdrowych mieszków włosowych na objęte łysieniem miejsca.
    Zagęszczanie włosów za pomocą implantów mocowanych do skóry na głowie w odpowiednich miejscach.

Wszystkie zabiegi wykonywane w celu zahamowania wypadania włosów i wzrostu nowych, mocnych włosów muszą odbywać przy współpracy z dermatologiem trychologiem, który posiada specjalistyczną wiedzę z dziedziny przyczyn łysienia androgenowego i skutecznych sposobów leczenia tej nieprzyjemnej dolegliwości. Poddanie się zaleconym badaniom i wdrożenie zaleconej terapii, przyczyni się do poprawy stanu skóry głowy i pojawieniu się tak oczekiwanych włosów. Pacjenci wybierając lekarza powinni zwrócić uwagę na jego specjalizację, ponieważ osoba nieposiadająca odpowiednich kwalifikacji, może doprowadzić do zniszczenia zdrowych jeszcze mieszków włosowych.