Łysienie androgenowe jest powszechnym schorzeniem. Wbrew pozorom nie dotyka jedynie mężczyzn, to także problem wielu kobiet. Zależnie od płci objawy są zróżnicowane. U kobiet przerzedzanie się włosów jest rozproszone, skupione na szczycie głowy, rzadko prowadzi do powstawania łysin. W przypadku mężczyzn zaczyna się od zakoli i przerzedzania włosów w okolicy czoła, następnie pojawia się specyficzna łysina na czubku głowy. W wypadku męskiego typu łysienia androgenicznego, choroba może skutkować utratą wszystkich włosów.

Pamiętajmy jednak, że łysienie androgenowe to nie defekt kosmetyczny, to choroba. Jeśli zobaczymy u siebie niepokojące objawy udajmy się do dermatologa specjalizującego się w chorobach włosów. Trycholog pomoże nam zdiagnozować nasz problem. Dzięki specjalistycznej pomocy zastopujemy postęp choroby. Możliwe jest też cofnięcie jej skutków.

Odpowiednia dieta

Terapia przepisana przez specjalistę trychologa to najważniejsza forma walki z łysieniem androgenowym. możemy ją jednak wspierać wzmacniając włosy i ich cebulki dostarczając im odpowiednie składniki odżywcze i stymulując wzrost. Dieta osoby borykającej się z osłabieniem i wypadaniem włosów powinna być bogata w witaminy A, B, E, a także w cynk i selen. Polecane są różnego rodzaju produkty mleczne, płatki owsiane, rośliny strączkowe oraz tłuste ryby.

Kolejnym składnikiem spożywczym wzmacniającym włosy jest oliwa z oliwek. Spożywana regularnie, znacznie ogranicza wypadanie włosów, wpływa też na intensywniejszy wzrost i powstawanie tak zwanych baby hairs. Na problemy z włosami polecane są preparaty z biotyną. Wpływa na kondycję włosów, skóry i paznokci.

Jak wzmocnić włosy domowymi sposobami?

Jajka zawierają witaminy z grupy B, A, D, E, H, a także wiele minerałów, jak fosfor, cynk i siarkę. Jednak możemy stosować też w maseczkach i wcierkach do włosów. Doskonale pielęgnują włosy i poprawiają ich kondycję. Również wcierane w skórę głowy preparaty z czarnej rzodkwi regenerują cebulki włosowe. Czarna rzodkiew poprawia krążenie krwi w skórze, przeciwdziała łojotokowi i łupieżowi, a także przeciwdziała wypadaniu włosów.

Drożdże są źródłem witamin z grupy B, E, D i H, a także protein i mikroelementów. Spożywanie drożdży jest polecane w profilaktyce pielęgnacji włosów. Maseczki z drożdżami przyspieszają porost włosów. Podobne działanie ma także czosnek. Zawiera cenne związki siarki i działa bakteriobójczo. Wcierany w skórę głowy stymuluje wzrost włosów.

Pokrzywa to znany od wieków naturalny sposób na piękne i zdrowe włosy. Wzmacnia włosy i ich cebulki dzięki czemu pobudza ich wzrost. Jest skuteczna jako wcierka jak i zaparzona w formie herbatki ziołowej. Innym skutecznym produktem, który możemy wykorzystać wspierając leczenie wypadania włosów jest mleko kokosowe. Stosowane powinno być w formie maseczki, którą wmasowujemy w skórę głowy. Stosowana regularnie nawilża i odżywia włosy.

Odpowiednia pielęgnacja

Aby wspierać leczenie łysienia androgenowego należy także dobrać odpowiednią pielęgnację. Unikajmy szamponów z silnymi detergentami jak Sodium Lauryl Sulfate. Jeśli to możliwe należy zrezygnować też z silnych kosmetyków do stylizacji włosów, a także z niszczących włosy zabiegów.

Szampony, które są wskazane do pielęgnacji włosów wypadających powinny być delikatne i jednocześnie dobrze oczyszczać skórę głowy. Uzupełniać pielęgnacje można odżywkami, szczególnie tymi, które w składzie mają między innymi keratynę, proteiny, cynk i miedź.